Najważniejsze zastosowanie styropianu
Styropian jest bardzo uniwersalnym materiałem, który z uwagi na swoje charakterystyczne funkcje może pełnić wiele różnych ról. Stosuje się go w rozmaitych branżach, od jadłodajni, poprzez transport aż po baseny i kąpieliska.
Branża, w której styropian jest kluczowy
Najpowszechniej używa się go w budownictwie, gdzie służy jako izolacja i uszczelnienie ścian. Docieplanie styropianem zyskuje na popularności, ponieważ spieniony polistyren jest tworzywem wyjątkowo tanim i łatwym w produkcji. Koszty zamontowania go są znikome, a spełnia on swoją rolę równie dobrze co wełna mineralna lub kamienna. Zamocowanie styropianowej płytki to proces niesamowicie krótki, gdyż są one lekkie oraz poręczne.
Docieplanie styropianem – jaka jest jego trwałość?
Architekci często stają przed trudnym zadaniem odpowiedniego doboru materiałów podczas budowy. Większość z nich, nawet te wyjątkowo trwałe, wymagają regularnej konserwacji, a nawet okazjonalnej wymiany. Naturalne procesy są nieubłagane, dlatego wilgoć, gnicie, zmiany temperatury czy działanie opadów atmosferycznych z biegiem czasu prowadzą do niszczenia budynków. W przypadku styropianu nie trzeba jednak sobie tym zawracać głowy – jako wysokiej jakości tworzywo sztuczne, jest on całkowicie odporny na rozkład. Polistyren może spełniać swoją rolę przez nieokreśloną ilość czasu, lecz należy przy tym pamiętać, że docieplanie styropianem musi być koniecznie właściwie zabezpieczone. Nierozsądnie jest wystawiać styropian na działanie słońca oraz nadmierny kontakt z wilgotnym powietrzem.